Da li u Srbiji postoje uslovi za plaćeni odmor za žene tokom “onih dana”?

Neki smatraju da može doći do diskriminacije, pri čemu bi se muškarci zapošljavali pre nego žene, kao i da bi moglo da dođe do zloupotrebe ove “povlastice”.

U italijanskom parlamentu se razmatra predlog zakona prema kojem bi kompanije zaposlenim ženama morale da odobre tri dana plaćenog odmora svakog meseca tokom trajanja menstruacije. I u samoj Italiji mišljenja su podeljena kada su u pitanju efekti ovakvog zakona, dok u Srbiji stručnjaci mahom smatraju da kod nas on nikad ne bi ni prošao ili bi pak imao negativne posledice po žene.

Ukoliko Italija prihvati ovaj zakon, biće prva zapadna zemlja sa aktivnom politikom “menstrualnog odmora” za zaposlene žene. Rasprava je već započeta u Donjem domu italijanskog parlamenta, a ako se zakon uvede, kompanije će ženama morati da odobre tri dana plaćenog odmora svakog meseca.

Pojedini italijanski mediji pozdravili su ovaj zakon koji bi pomogao zaposlenim ženama koje pate od grčeva za vreme menstruacije, ali je bilo i kritika da bi zakon mogao da ima kontraefekt i da bi ovaj zakon podstakao poslodavce da zapošljavaju muškarce, a ne žene.

Da bi ovakav zakon teško mogao biti usvojen u Srbiji, te da bi, i ukoliko se usvoji, imao negativne posledice, smatra dr Aleksandra Bubera, psihijatar i psihoterapeut.

– Može se to gledati u smislu ravnopravnosti. Međutim, mislim da tu ravnopravnost malo shvatamo pogrešno. Ravnopravnost znači da imamo ista prava, što bi trebalo da znači da imamo i iste obaveze. A ako se pogleda srpsko društvo, žena ima više obaveza, pošto sada može i da radi, ali ona ima i sve ostale obaveze, pre svega u kući. Takođe, ako se gleda po strukturama u radnim organizacijama i političkim partijama i strukturama, možda čak negde i ima više žena, ali su opet na nekim upravljačkim mestima muškarci. Ne deluje mi zato realno da u Srbiji ovako nešto prođe, a i ako prođe, verujem da će poslodavci u tom slučaju više zapošljavati muškarce nego žene, pogotovo ako ne bude postojala obaveza da se ravnopravno zapošljavaju – napominje Bubera za beogradske medije.

S druge strane, ekonomista Miroslav Zdravković, urednik portala Makroekonomija kaže da bi idealno bilo da su sve žene u Srbiji stalno zaposlene, da primaju redovnu platu i da ne trpe nikakvu vrstu pritisaka na poslu.

– Možda bi u našem slučaju bilo dovoljno da se ne dobije otkaz ukoliko su problemi veliki i očigledni. Ili da se donese zakon po kome žene imaju prava na godišnji odmor od 40 dana, u kojima im država finansira puni iznos jedne plate, a one su slobodne da tih 20 dana više koriste po potrebi (za kućne obaveze, obaveze oko dece, u školi…). Osim što su žene osvojile gotovo sve poslove koji su nekada važili za muške, sumnjam da bi bile manje zapošljavane ukoliko bi dobile bilo kakve benefite, odnosno razumevanje. Postoji mnogo oblasti gde muškarci ženama ne mogu da konkurišu – napominje Zdravković.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović, smatra da bi bilo krajnje korektno uvesti takav zakon, te da žene imaju pravo da biraju žele li u toku meseca da iskoriste te slobodne dane.

Izvor: Pink.rs

Komentari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *