Slučaj vešetrukog silovatelja iz Novog Sada, Dušana Murgaškog, koji je proveo ukupnu 25 godina u zatvoru zbog tri silovanja, od kojih je jedno nad maloletnicom, a posle puštanjanja na slobodu pre dva meseca, pokušao ubistvo servirke u Centru za rehabilitaciju KCVojvodine, aktuelizovao je pitanje kaznene politike prema izvršiocima ovakvih dela.
Na pitanja da li za pedofiliju postoji lek, u koju grupu oboljenja spada i da li je moguće prepoznati pedofila, za Tanjug je odgovorila dr Snežana Japalak.
Video možete pogledati na sajtu Tanjuga.
Lek za pedofiliju ne postoji, ukazuje psihijatar Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević” Snežana Japalak za Tanjug.
Postoji nekoliko pokušaja lečenja, od izmene u ponašanju kroz psihoterapije, preko nekih farmakoterapijskih intervencija koje podrazumevaju izmenu hormonskog balansa i seksualnih hormona. Međutim, ono što jeste davalo jedini izvesni ishod, ali ne u smislu lečenja jeste, kao ekstremna opcija, kastracija, hemijska ili mehanička. Ipak, kastracija ne leči bolest, već sprečava silovatelja da počini delo, kaže Japalak.
Pedofilija spada u grupu oboljenja poremećaja polne sklonosti koja je neuobičajena ili ekstremna. Sama pedofilija predstavlja poremećaj kada je polna sklonost umerena prema deci ili kada osoba koja ima seksulane nagone prema deci doživljava značajno oštećenje ukupnog funkcionisanja u svom životu, kaže Japalak .
Ona pojašnjava da pedofili imaju poremećaj nagona zbog kog se približavaju deci, često biraju zanimanja koja im dozvoljavaju pristup detetu, mogu da budu čak i članovi porodice, prijatelji i reč je o osobama koje imaju odlične veštine u komuniciji sa decom.
O temi „Mogu li se pedofili zaustaviti oštrijom kaznenom politikom”? možete pročitati i na Novosti.rs
Izvor: Tanjug i Novosti.rs